Můj příběh

Matouš Kozumplík - Realitní makléř Praha a Středočeský kraj
Jmenuji se Matouš Kozumplík a pocházím z krásného města na jižní Moravě Veselí nad Moravou.

Po studiích stavitelství a drobné praxi jsem se vydal “do světa na zkušenou”. Již tehdy jsem cítil, že chci dělat “velké věci jinak a pořádně”. Vím, zní to jako klišé, ale pro mne to tak není! To, co přesně tato slova znamenají, jsem potřeboval však teprve zjistit. Dnes to pro mě znamená dělat to, co mi dává smysl a baví mě to – pomáhat lidem k dosažení jejich cílů prostřednictvím seriózního obchodu. Super na tom je, že máte spokojené klienty, kteří Vás dále doporučují a sami si také vyděláte.

Jak to začalo

Od roku 2007 jsem se aktivně vzdělával ve financích a investicích a hodně také v obchodu a marketingu. Součástí všech těchto oblastí byly i reality. Díky svému stavařskému vzdělání a studiu architektury jsem měl k nemovitostem vždy blízko a díky mé povaze ještě blíže k obchodu. Líbí se mi na tom možnost osobního i profesního rozvoje, možnost neustále se zlepšovat ve všech oblastech, ve kterých se i nadále učím a zdokonaluji.

Stěhování a začátky v Praze

Vše se skloubilo začátkem roku 2009, kdy jsem již nějaký čas žil v Praze a začala má kariéra v realitách. Velké zkušenosti jsem měl možnost nasbírat v době mého působení na největším realitním portálu v České republice. Zde jsem se věnoval marketingu, obchodu a komunikaci s realitními kancelářemi a developery. Toto jsem pak také uplatnil při budování realitního startupu, který má dodnes své silné místo na trhu. Spolupráce s největšími hráči a špičkovými lídry mi ukázala světlé, ale i stinné stránky realitního businessu.

Ekonomika a princip nemovitostí je jednoduchý a jasný, vždy však záleží na aktuálním stavu trhu a hlavně lidech, se kterými spolupracujeme.

Proč mi to dlouho nešlo

V průběhu těchto let jsem měl spoustu nabídek od různých společností, abych pro ně pracoval jako realitní makléř. Vždy, když jsem tuto myšlenku zvažoval, věděl jsem, že by se mi to líbilo, ale již jsem zmínil i stinné/negativní stránky, které mě od toho odrazovaly. Pro úplnost příběhu uvedu několik vlastních:

Nákup bytu

  1. Kupoval jsem byt. Večer před výpovědí nájmu, podpisem rezervační smlouvy a složením zálohy, jsem ještě pro jistotu volal paní makléřce, zda je vše připraveno a naše dohoda platí. S ledovým klidem mi oznámila, že nemovitosti již v nabídce nemá. Bylo cca 8 hodin večer a makléřku jsem vyrušil při zábavě, tak nevím, kdy mne o tom chtěla informovat. Nájem jsem naštěstí nezrušil a o žádné peníze jsem ve finále také nepřišel. Vezměte si ale, jak jsem se cítil, když uděláte velké finanční rozhodnutí (byt cca za 3,5 milionu), vše a všechny na to připravíte a najednou, pár hodin před podpisem vše spadne a vlastně ani nevíte proč…

Připravený realitní makléř

  1. Tentokrát šlo o pronájem bytu. S panem makléřem jsme byli dohodnuti na termínu prohlídky a srazu před vchodem do domu. To, že byl trochu problém najít vyhovující termín, chápu, každý jsme zaměstnáni svojí prací. Pozdní příchod pana makléře vhledem k dopravní situaci také dokážu pochopit. Překvapilo mě však, že zastavil o cca 300 metů dál a volal mi, že čekám před špatným domem. Asi jsem si špatně poznamenal adresu, říkal jsem si. Pan makléř volal majiteli a ten nám šel otevřít. Když za cca 5 minut volal pan majitel zpět, kde jsme, že on stojí před vchodem a nevidí nás, to mi již přišlo opravdu divné. Nakonec to dopadlo tak, že ke správnému domu nás navedl pan majitel telefonem. Bytem nás provedl a všechny informace předal také on. Nejen, že makléř neměl tušení, kde nemovitost přesně stojí, ale samozřejmě neměl žádné informace o dispozici bytu, poplatcích, lokalitě apod. Při loučení na mne nakonec naléhal, že se musím rozhodnout rychle, protože má již spoustu zájemců. Při tomto sdělení stál zkroucený jako paragraf a hleděl upřeně do země. Bylo mi jasné, že přede mnou nestojí obchodní partner, kterému můžu věřit. a i tentokrát jsem byl bohužel zklamán.

Exkluzivní / výhradní zastoupení? Prodej bez realitky?

  1. S podobnými příklady se setkám ještě dnes velmi často. Majitel nemovitosti, který se rozhodne ji prodat, má určitě svoji představu, jak to udělá. V tomto případě chtěl majitel nemovitost prodat sám, bez realitky. Ale protože neměl představu, co to obnáší a prodej se nedařil, souhlasil se zprostředkováním prodeje realitní kanceláří. Aby však nemovitost prodal “rychleji a za více peněz”, nabídl spolupráci více kancelářím. Jak to dopadlo? Nemovitost byla na portálech inzerována duplicitně, a to hned několikrát. Pokaždé však s jinými parametry. Z fotografií bylo patrné, že jedná o vícepodlažní budovu, jen makléř však napsal v první větě popisu, že prodává jednopodlažní nemovitost. Informace o pozemku, zastavěné ploše i užitné ploše byly absolutně mimo. Makléři si nedali ani tu práci, aby se podívali do katastru nemovitostí nebo případně využili projektové dokumentace, která zde byla k dispozici. A co bylo nejhorší? Každý obsahoval zcela rozdílnou prodejní cenu, kdy rozdíl byl i v rozmezí statisíců… Myslíte, že je to takto v pořádku?

Nic není tak zlé, jak se může zdát

Podobných historek jste možná již také slyšeli. Možná máte také přímou osobní zkušenost, třeba i z jiného odvětví. Někde se podobného jednání můžeme dočkat od lidí, u kterých bychom to vůbec nečekali a o to více nás to překvapí. Zmíněné příklady a situace mě odrazovali od toho, abych se stal realitním makléřem. Zkrátka jsem se bál, že budu další negativní zkušenost, a to jsem samozřejmě nechtěl. Určitě však nechci házet všechny do jednoho pytle. Díky Bohu znám spoustu kolegů, kteří svoji práci vykonávají výborně a klienti je mohou s klidným svědomím doporučit. Dnešní doba má stále vyšší nároky na profesionalitu a odbornost makléřů, čím dál více se odděluje “zrno od plev”. Za to jsem velmi vděčný.

Prozření

Tyto příběhy mi však ukázali zásadní věc a pomohly mi uvědomit si zásadní skutečnosti. A to, jakým způsobem to nedělat a hlavně, že je cesta, jak to dělat správně. Že jsem “originál”, který může ovlivnit vše ve svém životě a záleží jen na mne, jak se k věcem postavím. Toto byly jedny ze základních předpokladů, jak dělat “velké věci jinak a pořádně” (a je vlastně jedno v jakém odvětví).

Sdílet

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Další články

S tímto projektem už musíme ven.

Přestože jsou např. viruální prohlídka , video a další fotografie teprve ve výrobě , stavba je již v plném proudu . Rezervujte si i Vy

Praha

Koronavirus | COVID-19

Tak to nejdůležitější zařízeno, posunuto, odloženo. Klienti obvoláni, informováni, zajištěni. A tedy, milí klienti a kolegové, děkuji za selský rozum, zodpovědnost a prevenci, se kterou