Jak posoudit situaci a nemovitost před prodejem

Jak posoudit situaci a nemovitost před prodejem
Proč je důležité posoudit situaci před prodej nemovitosti a na co byste se měli zaměřit?

“Dvakrát měř, jednou řež”. Určitě se shodneme, že prodej nemovitosti je vážná věc, proto než se pustíte do samotného prodeje, je třeba se na celou věc podívat s nadhledem a selským rozumem a vyjasnit si několik základních faktů a souvislostí, které k prodeji náleží.

Proč nemovitost prodáváte a co Vás k tomu vede?

Možná Vám to připadá jako banální otázka, nicméně je velmi důležitá a je třeba si ji položit jako první. Od tohoto “proč” se bude totiž odvíjet celý proces prodeje. Záleží na tom například, jak bude nastavena cena, jak dlouho si můžeme dovolit nemovitost prodávat, jakou prodejní i marketingovou strategii a nástroje využijeme, kdo je naše potenciální skupina apod.

Takže ještě jednou, co Vás vede k prodeji nemovitosti? Je to nedostatek finančních prostředků, nemovitost je pro Vás spíše břemenem, je vhodná doba na prodej, v lokalitě se již nevyskytujete, potřebujete finanční prostředky na jinou nemovitost, máte neshody v rodině nebo se sousedy, provoz nemovitosti se Vám nevyplatí, nemáte prostředky na provoz natož na rekonstrukci, dědili jste, nebo s tím jen nechcete mít starosti?

Jakou nemovitost prodávám?

Určitě je dobré začít s tím, o jaký tip nemovitosti se jedná. Jednoduché by mělo být rozlišení na dům, byt, pozemek, garáž, les, rybník, hotel, ubytovnu, restauraci, provozovnu atp. Složitější se pak může zdát rozlišení na jednotlivé “podtypy” např. rodinný dům/vila, les – jaký tip lesa, pozemek – jaký tip pozemku, rekreační zařízení – jaké, atp. Základním dokumentem pro zjištění základních informací je list vlastnictví, kde je nemovitost jasně specifikována, rozpoznáte zde o jaký druh vlastnictví se jedná (osobní/družstevní), o jaké jde parcely a jaká je jejich plocha apod.

Výborně, víte, kam Vaši nemovitost zařadit. Teď k tomu složitějšímu, což je posouzení stavu nemovitosti. Nezamýšlejte se zatím nad cenou, způsobem prodeje, kdo to koupí apod. to je zatím předčasné. Jednoduše analyzujte fakta k nemovitosti. Kdy byl dům/byt postaven = stáří objektu. Jaká je zastavěná plocha, užitná plocha, počet pokojů, počet podlaží, stav oken, rozvody energie, revize, odpady, statický stav nemovitosti, z čeho je objekt vyroben, stav střechy, vlhkost v nemovitosti, základy, proběhly rekonstrukce, byly nějaké havárie, jaký je zdroj a ohřev vody, proběhla revitalizace “obálky” nemovitosti, jakou má třídu energetické náročnosti, jaké jsou měsíční náklady na provoz, jaké investice budou v následujících letech nutné, jaké a jak staré je vybavení, jaké technologie jsou využívány, kolik stály, kde se nemovitost nachází = lokalita, atp. Nejste-li si jistí, existuje také varianta nechat si zpracovat Technické prověření odbornou společností.

Jaké máte možnosti?

Nyní přesně víte, proč nemovitost prodáváte a v jakém je stavu. Je tedy načase, abychom se zamysleli na možnostmi – co s nemovitostí můžete dělat. Prodej vždy nemusí být tou nejlepší variantou. Proč o tom píši? Setkal jsem se situacemi, kdy prodávají bez rozmyslu a bez porady spustili proces prodeje, smluvně se zavázali k plnění, kdy už nebylo cesty zpět. Po velmi krátkém čase prodávající začal zjišťovat, že by svou nemovitost využil pro sebe, svou rodinu, popř. svou firmu. Plus celková transakce pro něj nakonec nebyla ani ekonomicky výhodná, protože prakticky vůbec neanalyzoval možnosti a kývnul na první (nízkou) nabídku, která přišla.

Abyste předešli podobnému zkratu, je dobré zvážit všechny možnosti. Třeba se do nemovitosti můžete přestěhovat, ekonomicky může být zajímavá rekonstrukce než nákup nového, nemovitost nabízí možnost k podnikání (sídlo firmy, kanceláře, sklad, provozovna, dílna apod.), je možné ji pronajímat a požívat “pasivního příjmu”, nemovitost může mít do budoucna potenciál vhledem k lokalitě a územnímu plánu atd.

Shrnutí

Výše uvedená doporučení si podrobně zaevidujte na papír, do tabulky, textového editoru, “na ledničku” nebo jinam. Každopádně si shromážděte co nejvíce informací a možných variant, abyste na samotný prodej, pakliže na něj dojde, byli co nejlépe připraveni.

Analýzu situace a stavu nemovitosti řešte bez emocí a s nadhledem, v první fázi se opravdu soustřeďte na shromáždění informací a promyšlení různých variant a možných scénářů. Realistický pohled na věc Vám ušetří čas, peníze i spoustu starostí.

Využijte služeb kvalitního realitního makléře, který Vám pomůže dát dohromady všechny podklady a zároveň Vám pomůže pojmenovat všechny možnosti využití dle stavu a potenciálu nemovitosti.

Sdílet

Další články

Pozitivních zpráv není nikdy dost

Pozitivních zpráv není nikdy dost. Proto si i my v Adomus – reality a finance jinak dovolíme sdílet několik pozitivních informací, které se týkají Vás,

Případová studie – Popovice

Při prodeji nemovitostí majitelé často řeší, zda se do toho pustit jako „samoprodejci“ nebo zakázku svěřit profesionálnímu realitnímu makléři. Druhá varianta je určitě správně. Proč?