Už je to tu zase a dřív, než v loni. Přiznejte se!

Daň z nemovitých věcí.

Zatímco 4% daň z nabytí nemovitosti byla v roce 2020 zrušena a tedy v loňském roce jste se jí nemuseli zabývat, daň z nemovitých věcí se stále každoročně hradí.

Koho se daň z nemovitých věcí týká?

Všech vlastníků nemovitostí. Ti co nabyli nemovitost již před rokem 2021 a neprovedli žádné změny, můžou být v pohodě. První daňové přiznání podali v předchozích letech a „složenka“ na úhradu daně jim od úřadu už přijde automaticky. Ti z Vás, kteří koupili nemovitost v loňském roce musí podat daňové přiznání do 31.1.2022, což vychází na pondělí. V loňském roce byl tento termín posunutý na 30.4. 2021, ale bylo to jen z důvodu covidu. Letos se to vrátilo do normálu.

Jak daňové přiznání podat?

Asi nejjednodušší je použit elektronický formulář kde lze využít „průvodce“ a postupovat podle pokynů. Nebo „klasicky“ využít formulář, který je k dispozici na každém finančním úřadě, nebo na stránkách finanční správy v databázi daňových tiskopisů. V případě fyzického podání daňového přiznání pak můžete formulář zanést osobně na příslušný finanční úřad, můžete jej poslat poštou (doporučuji doporučeně) a v případě, že používáte datovou schránku, pak jste povinni toto přiznání provést prostřednictví Vaší datové schránky.

Byt, dům, nebo jinou nemovitost jste koupili koncem roku 2021 a v katastru ještě nebyla zapsána?

Pokud jste podali na katastr nemovitostí podali návrh na vklad na konci roku, bude tato změna zapsána nejdříve po 20ti dnech po podání, tedy nejdříve v lednu 2022. Účinnost zapsání bude ale zpětně ke dnu podání. Daň z nemovitých věcí pro tento rok se Vás již také týká, jen termín pro podání daňového přiznání se Vám posouvá o tři měsíce. Určitě ale doporučuji nechávat to na poslední chvíli, spíše naopak, ať s tím nemáte starosti.

Budete-li mít jakékoliv dotazy ohledně nemovitostí, napište mi na matous.kozumplik@adomus.cz nebo klidně prostřednictvím sociálních sítí Facebook a Linkedin.

 

Sdílet

Další články

Pozitivních zpráv není nikdy dost

Pozitivních zpráv není nikdy dost. Proto si i my v Adomus – reality a finance jinak dovolíme sdílet několik pozitivních informací, které se týkají Vás,

Případová studie – Popovice

Při prodeji nemovitostí majitelé často řeší, zda se do toho pustit jako „samoprodejci“ nebo zakázku svěřit profesionálnímu realitnímu makléři. Druhá varianta je určitě správně. Proč?